درباره محصولات, مقالات

هواکش چیست؟

هواکش چیست؟مکنده یا دمنده ای است که با کمک چرخش یک پروانه هوا را برای ما جابه جا میکند. در محیط های کوچیکی که فضای کمی وجود دارد، احتیاج به انتقال و تهویه هوا داریم و میتوان از فن و هواکش استفاده کنیم. این نوع محصولات در انواع مختلف و با کاربرد های بسیاری در دو نوع هواکش خانگی و صنعتی تولید میشود. فن ها از اقسامی مانند تعدادی پره که به هاب متصل هستند تشکیل شده، که این پره ها توسط شفت به یک الکتروموتور وصل شده اند و نتیجه این محصول میتواند سیال را که در اینجا هوا یا گاز می باشد، به حرکت در بیاورد. اصطلاحا هواکش عامل اصلی تصفیه کننده هوا است. انواع مختلفی از هواکش های روغنی، خشک، مرطوب و سیکلون برای شرایط مختلف و موتورهای متفاوت تولید می شود.

نحوه کار هواکش

مهم ترین و اصلی ترین قسمت هر گونه هواکشی، موتور الکترونیکی آن است. البته این هم بگیم که هواکش ها انواع مختلفی دارند با توجه به آن ها هر کدام عملکرد متفاوتی دارد. که این روش در تمامی هواکش ها یکسان است اینگونه خواهد بود که وقتی جریان الکتریکی به موتور میرسد و وارد الکتروموتور ها میشود. بعد از آن وارد سیم پیچ ها میشوند و میدان مغناطیسی ایجاد میکنند و موتور را به حرکت در می آورند. هواکش ها از نظر ظاهری شبیه به پنکه ها هستند و با یک تیه تشکیل شده که با چرخشی که دارد هوا را جا به جا کند. این محصول برای کاربردهای خانگی و صنعتی در انواع اقسام متفاوتی تولید میشود.

برای خرید پنکه مه پاش به این قسمت مراجعه کنید.

کاربردهای انواع فن ها

  • کنترل شرایط هوایی و آسایش حرارتی افراد
  • تامین هوای آتش
  • تهویه
  • استخراج دود
  • سیستم های خنک کاری خودرو و ماشین آلات
  • خشک کردن
  •  خارج کردن گرد و غبار

انواع فن و هواکش

هواکش خانگی: در مقابل فن های صنعتی این نمونه ها قدرت کمتری دارند و از نظر قیمتی ارزان تر هستند. کار اصلی این ابزار انتقال گاز و هوا است تا فرد هنگام تنفس اکسیژن تمیز دریافت کرده و از استشمام گازهای خطرناک جلوگیری کند. بدون وجود یک هواکش مناسب احتمال گاز گرفتگی افراد، احساس خستگی، انتشار بوی بد در محیط و گرفتگی هوا وجود دارد. هواکش های خانگی در انواع و اقسام و شکل های مختلفتولید و توزیع میشود پس موقعه خرید انتخاب های متفاوتی دارید. استفاده از هواکش خانگی در مکان های اداری، مسکونی و تجاری لازم است زیرا در هر محیط جابه جایی و جریان داشتن هوا یک اصل مهم است که باید به آن اهمیت داد. به طور کلی هدف اصلی از استفاده هواکش خانگی، به وجود آوردن کیفیت لازم برای هوای داخل ساختمان است.

فن ها به طور کلی به دو دسته فن محوری و فن سانتریفیوژ تقسیم میشوند که این تقسیم بندی به روش عبور گاز از فن مرتبط است.

هواکش دمنده و مکنده

دمنده: یک مکانیسم مکانیکی داره که هوا را به جای دیگر انتقال میدهد. این دستگاه روی یک نقطه از مکانی تمرکز دارد و در محیط هایی که آلودگی بیشتری قرار دارد استفاده میشود. این دستگاه ها جریان هوای بیشتری را نسبت به سایر هواکش های دیگر منتقل میکند. در همین حال هم کار خنک کنندگی را انجام می دهد. به خاطر همین در صنایع مختلف استفاده میشود.

هواکش های دمنده پره یا تیغه های مختلفی دارد و این موتور است که حرکت به آن ها می دهد و میتوناد گاز را در یک فشار متوسط منتقل کند و جریان درون سیال هوا را به وجود می آورد.

مهم ترین بخش های یک دمنده ورودی، خروجی، فن و پوشش بیرونی است و دونع دارند یکی سانتریفیوژ و دیگری جایگزین قطی است.

مکنده: گاهی به آن ها هواکش های صنعتی هم میگویند و قوی تر از فن های دمنده هستن و برای محیط های صنعتی هم طراخی و تولید شده است. این فن ها توانایی بالاتری دارند و انرژی کمتری هم تولید میشود. عملکرد اصلی دسگاه و مهم ترین قسمت فن مکنده ها تیغه های هدایتگر الکتریسیته موتور است. نحوه جا گذاری این گونه از فن ها مهم است و باید به نحوی قرار گرفته بشود که به بترین شکل ممکن هوا را با کیفیت بالا تهویه کند.

پنکه سقفی چیست؟

هنگام خرید فن یا هواکش باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

  •  برای اینکه هوا به تمامی نقاط مکان شما به خوبی منتقل شود باید یک فن یا هواکشی که سایز مناسبی نسبت به محیط شما دارد خرید بنمایید.
  • تیغه یا پره های هواکش از جنس های مختلفی مثل پلاستیکی، فلزی و غیره ساخته میشود و در طول عمر دستگاه تاثیر زیادی دارد.
  • قدرت تهویه فن یا هواکش شما باید به گونه ای باشد که کل محیط شما را پاکسازی کند و امکان آسیب رساندن به افرادی که در این محیط هستن کمتر شود
  • موقعه خرید از روی جمعه حتما انرژی مورد نیاز برای آغاز دستگاه و انرژی که از ان ایجاد میشود را بخوانید.

فن آکسیال

فن محوری یا آکسیال، دارای ساختاری ساده و راندمانی نسبتا بالایی دارد و همین طور شرایط نگهداری ساده تری هم دارند. فن آکسیال دارای ساختاری است که در ان جریان هوا موازی و پروانه ای حرکت میکند.

هواکش های محوری بر اساس نوع ساختار و عملکرد در گروه های زیر قرار میگیرند:

فن آکسیال پروانه ایفن آکسیال پروانه ای

از یک پروانه، چند پره، الکتروموتور و یک قاب، دارای کوپل مستقیم، تسمه، شفت، یاتاقان، پولی و محفظه ونتوری تشکیل شده است و جزو ساده ترین نوع فن بوده است. در مواقعی که محیط نیاز بیشتری دارد که هوا را تهویه کند، میتوان از چندین فن آکسیال بر روی دیوار نصب کرد. فن آکسیال پروانه ای کاربردی مثل جابه جایی و تخلیه گازهای داغ و آلوده، گازهای خورنده کارخانجات، کارگاه های جوشکاری، کوره ها یا آزمایشگاه ها استفاده میشود. فن های پروانه ای برای سیستم های کوچک که فاقد کانال کشی یا دارای کانال های کمی باشد، مناسب تر است. این فن به گونه ای طراحی شده است که موتور را جایی قرار میدهند که مخالف چرخش پره باشد و باعث خنک کردن آن شود.

 

فن لوله محوری یا تیوپی

این نوع فن های شبیه به فن پروانه ای است ولی ساختار ظاهری متفاوتی دارد که به جای قاب، الکتروموتور و پروانه درون محفظه ای به شکل استوانه ای ساخته و قرار میگیرد. همین طور هم حتی کارکرد این فن ها نسبت به فن پروانه ای بیشتر است و سرعت بیشتری دارد. میتوانیم بگوییم که کاربرد این نوع فن ها 65 درصد بیشتر است و در ساختمان های صنعتی و تجاری قابل استفاده است و کاربرد فراوانی دارد. استوانه بودن این محصول کاربرد و کارایی هواکش را افزایش می دهد و طوری طراحی شده است که با نوک پره ها فاصله داشته باشد تا خطری نداشته باشد.

فن پره محوری

این نوع از فن ها تا حدودی شبیه به هواکش های لوله ای بوده ولی با این تفاوت که تعدا بیشتری پروانه می باشد. این هواکش قابلیت های مربوط به فشار استاتیک و جریان هوا را مستقیم را بهبود می بخشد. تیغه های این فن طوری طراحی و ساخته شده است که باعث افزایش کاربرد آن، همچنین قابلیت تولید جریان هوایی با فشار بالایی می شود. استفاده از تیغه هایی از جنس استاتیک در این محصول باعث می شود که فشار هوای بیشترس در ورودی فن ایجاد کند. به دلیل اینکه این هواکش های پره محوری فشار هوای بسیار بالایی را تولید میکند در بین محیط های تجاری و صنعتی پر کاربردترین و موثر ترین سیستم به کار رفته است. از این نوع هواکش ها میتوان برای تامین تهویه هوا در ساختمان های بزرگ تجاری و تونل ها استفاده کرد.

فن آکسیال سقفی

برای محیط هایی که نیاز به فشار هوای زیادی نیست و فقط تهویه نیاز دارند استفاده میشود. همانطور که از اسمش پیدا است این نوع هواکش روی سقف نصب میشود. این محصول به خاطر کاربرد و ویژگی هایی که دارد، برای محیط یا فضاهایی که محدودیت مشخصی داردند یا برای کاهش صدای ایجاد شده نیاز داردند که خارج از ساختمان نصب شود مناسب است. در این محصول از موتور و پروانه هایی ساخته شده است که فولادی یا آلومینیومی بوده است و قدرت بیشتری نبسبت به هواکش های آکسیال دیواری دارد. همچنین در صنایع مختلف و ساختمان ها و نصب بر روی پشت بام ها قابل اجرا است و میتوانید سرعت آن را کنترل کنید.

فن سانتریفیوژ

این نوع هواکش سانتریفیوژ جریان گاز در آن به وسیله نیروی گریز از مرکز جا به جا شود. این محصول هوا را عمود بر ورودی هواکش حرکت میدهد و با استفاده از نیروی گریز ار مرکز به صورت چرخشی هوا را به سمت خارج هل می دهد. این فن نوعی سیستم تهویه هوا است که کاربرد بسیار زیادی دارد و در انواع و کارکرد های مختلفی تولید میشود. به طور کلی، این فن ها با فشار بیشتری هوا را خارج میکنند، ولی حجم هوای خروجی در مقایسه با فن های آکسیال کمتر است. پره های این فن انواع مختلفی دارد مثل پره ایرفویل، پره انحنای رو به جلو، پره انحنای رو به عقب، پره متمایل به عقب، پره شعاعی مستقیم، چرخ با پره های پارویی ساخته میشود.

 

 

 

 

گروه تولیدی فلامینگو در طراحی و توسعه خود در سال 1376، توانسته است فضای بزرگ و مناسبی را در شهرک صنعتی نصیرآباد تهران فراهم کند و با همت و تلاش بی‌وقفه، تولید خود را به بیش از یک میلیون عدد دستگاه فن‌های خانگی و صنعتی (پنکه‌های سقفی، ایستاده، مه‌پاش و هواکش) افزایش دهد و با توسعه خطوط ساخت و تولید و خرید ماشین‌آلات جدید و به روز افتتاح و به بهره‌برداری برساند تا بتواند پاسخگوی نیاز مشتریان با افزایش سهم خود در بازارهای داخلی و همچنین حضور در بازارهای جهانی و صادرات به بیش از 6 کشور از جمله آذربایجان، ترکیه، ارمنستان، تاجیکستان، عراق، پاکستان و افریقای غربی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *