مقالات

هواکش خانگی چگونه است؟

هواکش خانگی چگونه است؟ به طور کلی هواکش ها را می توان وسیله ای جهت انتقال و به جریان انداختن هوای محیط دانست. با این که کار آنها یکی است اما از لحاظ ساختار و فضاهایی که مورد استفاده قرار میگیرند به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در گذشته که هواکش های مکانیکی و مجهز امروزی وجود نداشت، مردم با ایجاد یک محفظه تلاش می کردند تا هوای بین محیط داخل و بیرون را جا به جا کرده و بتوانند بدون هیچ مشکلی زندگی کنند. در این مقاله تلاش کرده ایم به بیانی ساده برا شما کاربران عزیز توضیح دهیم که هواکش چیست و مدل های مختلف آن را هم بررسی می کنیم.

امروزه با انواع مختلف ویژگی ها و اشکال متفاوتی که هواکش های برقی دارند، دیگر نیازی به این کار نیست. این محصولات با استفاده از نیروی جریان الکتریکی، موتورهای قوی و پروانه ای دارند توانایی انتقال هوا در محیط های مختلف خانگی، صنعتی و کارگاهی را دارند.

هواکش های برقی توسط تولید کنندگان مختلف در ابعاد گوناگون و با جنس بدنه فلزی و پلاستیکی تولید می شوند. از نمونه های پلاستیکی معمولا در محیط خانگی و از محصولات فلزی در محیط کارگاهی و صنعتی استفاده می شود. شما همراهان عزیز اگر قصد خرید هواکش را دارید و میخواهید با این محصولات بیشتر آشنا شوید در ادامه همراه باشید.

هواکش چیست؟

هواکش خانگی چیست؟

امروزه انواع هواکش و تهویه خانگی در طرح ها و مدل های متفاوتی برای انواع سلیقه ها تولید و به بازار عرضه می شوند. به همین دلیل بهتر است در انتخاب آن ها به نکات مختلفی توجه نماییم. جا به جایی و تهویه هوا از قدیم تا به امروز توجه انسان را به خود جلب کرده است. جالب است بدانید در قدیم از روش ها یا هواکش های قدیمی برای تهویه و جا به جایی هوا استفاده می کردند. در گذشته تهویه هوا بدون استفاده از هواکش خانگی یا سیستم های مکانیکی تهویه هوا انجام می شده است. به این صورت که در یک محیط راه ورود و حروج هوا را فراهم می کردند تا هوا به راحتی در جریان باشد. اما امروزه با پیشرفت علم، صنعت و تکنولوژی سیستم های تهویه قوی جایگزین روش های قدیمی شده اند.

تهویه در مکان ها و محیط های متفاوت اهمیت زیادی دارد، چون در بهداشت یک محیط تاثیر بالایی دارد و همچنین در سلامتی و تنفس انسان نیز تاثیر به سزایی دارا است. استفاده از هواکش خانگی در یک محیط باعث می شود که هوای سنگینی که بر اثر انجام فعالیت و یا وجود رطوبت ایجاد شده است به بیرون از آن محیط انتقال پیدا کند و یا با هوای تازه ای که در بیرون وجود دارد جایگزین شود. این سیستم ها المان های جدایی ناپذیر یک ساختمان یا محیط به حساب می آیند. برای همین منظور هواکش ها در مدل ها و کاربردهایی متفاوت ساخته و وارد بازار می شوند. مثل هواکش خانگی، هواکش های صنعتی، هواکش های تاسیساتی و…

استفاده از هواکش خانگی در مکان های اداری، مسکونی و تجاری لازم است زیرا در هر محیط جا به جایی و جریان داشتن هوا یک اصل مهم است که باید به آن اهمیت داد. به طور کلی هدف اصلی از استفاده هواکش خانگی، به وجود آوردن کیفیت لازم برای هوای داخل ساختمان است. یعنی تهویه خانگی مثل یک پاک کننده عمل می کند و با استفاده از سیستم های مکشی یا دمندگی هوای آلوده و مرده را از محیط خارج و یا دور می کند.

انواع هواکش خانگی و کاربرد آنها

هواکش ها را با توجه به کاربردشان به دو دسته تقسیم می کنند:

 • هواکش خانگی : اندازه های هواکش های خانگی نسبت به نوع صنعتی کوچکتر و ساختار آن ها نیز ساده تر هستند و تعداد پره های آن ها ممکن است از دو پره به بالا باشد.
 • هواکش صنعتی: به منظور ساختن تهویه های خانگی به طور معمول از فن های محوری استفاده می کنند.

همان طور که می دانید فن ها هوا را جا به جا می کنند. در ساختمان داخلی آن ها اجزای زیر وجود دارد:

 • الکتروموتور
 • پروانه
 • قاب خارجی

طراحی داخلی سستم هواکش خانگی به این صورت است که جریان هوا به صورت موازی با محور اصلی هواکش وارد آن می شود. کارایی و راندمان این هواکش ها به طور معمول 70 الی 80 درصد می باشد.

هواکش های محوری که در صنعت هواکش آکسیال نام دارند در سه نوع مختلف به شرح زیر تولید می شوند:

هواکش خانگی پروانه ای: ساده ترین نوع هواکش محوری می باشد. تعداد پروانه آن معمولا از سه تا شش پره است. معمولا جنس این پره ها فلزی و یا پلاستیکی می باشند که در یک قاب خارجی قرار می گیرند و به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به الکتروموتور اتصال پیدا کرده اند.

هواکش خانگی لوله محوری: ساختمان و عملکرد این هواکش ها مانند هواکش پروانه ای می باشد و تنها تفاوت آن این است که پروانه ها و الکتروموتور به جای قرار گرفتن در یک قاب خارجی درون یک محفظه استوانه ای شکل قرار گرفته اند. این نوع فن ها بیشتر در صنعت کاربرد دارند و استفاده آن ها به عنوان هواکش خانگی کمتر می باشد.

هواکش خانگی پره محوری: ساختمان فن های محوری مانند هواکش لوله محوری است و تفاوت آن ها این است که در آن ها قبل از هواکش پره های راهنما اضافه می شوند و تعداد این پره ها بیشتر از انواع دیگر می باشد.

برای خرید پنکه ایستاده اینجا کلیک کنید.

نکات مهم در هنگام خرید هواکش خانگی

هواکش خانگی را در محیط های داخلی استفاده میکنند، بنابراین تولید سر و صدای آنها اهمیت زیادی دارد، در واقع باید در هنگام خرید از انواع هواکش خانگی با صدای کم تر استفاده کرد. نکته دیگر توجه به درجه حفاظت آن ها در برابر رطوبت و گرد و غبار است. همچنین در انتخاب یک تهویه خانگی باید به محل نصب آن که روی دیوار یا روی شیشه پنجره است توجه نمود. همچنین رنگ آن ها و جنس پره ها که ممکن است فلزی یا پلاستیکی باشند به نظر مشتریان بستگی دارد و قابل تغییر است.

در انتخاب هواکش در حمام ها نیز به نکات زیر دقت کنید:

در واقع از هواکش ها در حمام به دلیل وجود رطوبت شدید در حمام استفاده می شود تا راه خروجی برای آن ایجاد شود و از ایجاد نم، زنگ زدگی شیرآلات و نیز رشد قارچ ها جلوگیری کند. اندازه ی مناسب را انتخاب کنید. در زمان خرید اندازه ی دریچه ی هواکش و یا اندازه ی پنجره را در نظر داشته باشید. از هواکش های تایمردار استفاده کنید. زیرا بهتر است هواکش بعد از استحمام به مدت 20 تا 30 دقیقه روشن بماند تا قادر باشد بخارات ایجاد شده را از محوطه حمام خارج کند. انتخاب تهویه با قدرت مکش مناسب، قدرت مکش هواکش باید با حجم و متراژ حمام متناسب باشد. از هواکش های خانگی معمولا در توالت، حمام، آشپزخانه و مکان های اداری و… استفاده می شوند تا هوای داخل ساختمان را به خوبی تهویه کرده و بهداشت محیط حفظ شود. تهویه هوای فضای بسته باعث افزایش کیفیت این هوا شده و از رشد میکروب ها باکتری ها در محیط نیز جلوگیری می کند. در دنیای مدرن امروز در بسیاری از هواکش های خانگی از فن های محوری با هدف به جریان انداختن هوا و عملکرد بالا استفاده می شود. هواکش های خانگی به سه دسته پره محوری، لوله محوری و پروانه ای تقسیم می شوند.

هواکش برقی صنعتی چیست؟

این مدل هواکش ها مناسب مکان ها و کارگاه های صنعتی مختلف برای انجام تهویه هوا می باشند. هواکش صنعتی وسیله ای است که در کارگاه ها و کارخانجات ها به منظور اجام فرآیند تهویه، رطوبت گیری و… از آنها استفاده می شود و کار اصلی این محصولات انتقال هوای آلوده، دور و غبار محیط، گازهای بد بو و خطرناک و… به بیرون و وارد کردن هوای پاک به فضای داخلی این مکان ها می باشد.

فن صنعتی دور بالا:

این فن ها از لحاظ قدرت و توانایی عملکرد نسبتا بهتری در برابر هواکش های خانگی داشته و در رتبه های بالاتری قرار میگیرند. اندازه هواکش های صنعتی از مدل خانگی آنها بزرگتر است و مثل فن های خانگی نیز از الکتروموتور، پروانه و قاب تشکیل شده اند. قدرت موتور فن صنعتی دور بالا در برابر بقیه هواکش ها بیشتر است و با توجه به نقش اصلی موتور، جهت به حرکت در آوردن دستگاه هر چه قدرت موتور آن بیشتر باشد، حجم بیشتری از هوا نیز جا به جا می شود.

هواکش صنعتی دور بالا از آن مدل هواکش هایی هست که می تواند حجم بیشتری از هوا را جا به جا کند و به علت تعداد دورهای سریعی که در یک دقیقه می زنند به این نام شناخته شده است. هواکش های صنعتی خانگی ممکن است از نظر اساس کارشان یکسان باشند اما از لحاظ طراحی و قدرت و نحوه عملکرد با یکدیگر تفاوت هایی دارند. بر همین اساس فن ها را به 6 طبقه اصلی تقسیم کرده اند:

 • هواکش آکسیال
 • فن سانتریفیوژ
 • فن پشت بامی
 • دمنده جریان متقاطع
 • هواکش سانتریفیوژ محوری
 • دمنده گردبادی

هواکش برقی آکسیال چیست؟

دلیل این نوع نامگذاری، وجود پره های خاصی است که در جهت جریان هوا می چرخند. اساس کار این مدل هواکش ها به نوعی است که هوا در جهت محور و موازی با آن به داخل فن کشیده شده و در همان جهت نیز به بیرون انتقال می یابد. این هواکش حجم بالایی از هوا را در فشار پایین تولید می کنند که از ویژگی های مهم آنها می باشد.

هواکش سانتریفیوژ چیست؟

این فن نیز از یک محور گردنده و چند تیغه شعاعی ساخته شده است که این تیغه ها در محفظه هایی به شکل حلزون قرار گرفته اند. این مدل هواکش، هوا را در جهت عمود بر چرخش پروانه ها منتقل می کند و فن های آن می توانند به راحتی در سیستم های کانال کشی شده در برابر افت فشار استاتیک بالا مقاومت و به آن غلبه کنند. قیمت این مدل فن در بازار به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از این عوامل، اساس ساختار آن می باشد.

هواکش های سانتریفوژ، می توانند هوا و سایر گازهای آلوده را جا به جا کنند و همچنین وظیفه خنک کردن هوای محیط را نیز بر عهده دارند. از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده این فن ها می توان به پروانه، الکتروموتور، قیف و حلزون اشاره کرد. البته چیزی که قیمت این فن ها را متفاوت کرده است نوع پروانه های آن است که به چند مدل فوروارد یا پروانه خم به جلو، بکوارد یا پروانه خم به عقب و رادیال یا پروانه شعاعی تقسیم می شوند. پروانه های بکوارد و فوروارد با یکدیگر تفاوت دارند.

پروانه های بکوارد پره هایی در جهت چرخش های فنی نیستند بلکه کاملا در خلاف جهت آنها قرار گرفته اند. این پروانه ها ساختار محکم و مقاومی دارند و چرخ های آنها با سرعت بیشتری می چرخند. مدل بکوارد ممکن است به دو صورت مسطح و خم باشد که مدل خم آن کارایی بیشتری دارد.

از طرف دیگر، فن فروارد کاملا در جهت چرخش های فن هستند ولی از لحاظ کارایی و بهره وری نسبت به بکوارد ضعیف تر عمل می کند. از فن فروارد می توان در برج ها، مصارف خانگی یا مکان هایی که به جریان هوای کمتر در فشار پایین تری نیاز دارند استفاده کرد. فن های سانتریفیوژ با توجه به ساختار ساده و سر و صدای کم و کاربرد بالایی که دارند قیمت مناسبی نیز دارند و از طول عمر بالایی برخوردار هستند.

اطلاعاتی در مورد پنکه مه پاش در اینجا بخوانید.

هواکش برقی پشت بامی چیست؟

هواکش های پشت بامی مدل های مختلفی دارند که میتوان آنها را روی پشت بام مکان های مختلف مشاهده کرد. این نوع هواکش ها به دلیل نداشتن کانال یا کوچک بودن کانال آنها، گزینه های مناسبی برای ساختمان هایی با فضای کم هستند زیرا این هواکش ها فضای زیادی اشغال نمی کنند.

هواکش برقی پروانه ای چیست؟

در این نوع هواکش ها پروانه هایی تعبیه شده است که وظیفه به حرکت در آوردن هوا را بر عهده دارند. این مدل از هواکش ها اندازه های مختلفی دارند و با توجه به اندازه و سایر پره ها می توانند به صورت مستقیم یا به واسطه یک شفت به موتور متصل شوند. البته می توان برای این کار از یک تسمه نیز استفاده کرد.

هواکش لوله محوری چیست؟

عملکرد کلی این هواکش ها مانند نوع پروانه ای آن است. تفاوتی که با یکدیگر دارند این است که در این مدل هواکش، فن و موتور در دو بخش مجزا تعبیه شده اند و پره ها نیز در یک محفظه بسته با یک خروجی قرار دارد و به این ترتیب میزان بیشتری از فشار جهت خروج هوا اعمال می شود.

هواکش برقی وسیله ای جهت انتقال و به جریان انداختن هوای محیط است که به دو مدل صنعتی و خانگی تقسیم می شود. از هواکش های خانگی در حمام، توالت، آشپزخانه و… استفاده می شود اما هواکش های صنعتی کاربردهای بیشتری و متفاوت تری دارند.

از آنها در کارخانه ها، کارگاه ها و مکان های صنعتی استفاده می شود و انواع مختلفی مانند هواکش آکسیال، سانتریفیوژ، سانتریفیوژ محور، دمنده گرد بادی و… دارند. هر کدام از مدل های مختلف هواکش، با توجه به فن و ساختار آنها وظایف و توانایی های متفاوتی دارند. همچنین لازم است بدانید قیمت هواکش ها را بر اساس پروانه، قاب، فن و دیگر اجزای تشکیل دهنده آن تعیین می کنند. در این مقاله سعی شد برای شما کاربران عزیز توضیح دهیم که هواکش چیست و چه کاربردی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *