مقالات

راهنمای خرید پنکه مه پاش

در راهنمای خرید پنکه مه پاش بهترین مدل های خانگی و صنعتی رطوبت ساز را معرفی می کنیم. این فهرست شامل بهترین پنکه آبی ایستاده و دیواری است. گرمای تابستان نیاز به مدیریت درست و تهویه مطلوب هوا دارد. در غیر این صورت، نه تنها در بهترین سه ماه سال نخواهیم بود بلکه خاطراتی تلخ از گرمای آزار دهنده در خاطره مان ثبت می شود. یکی از محصولات جذاب برای مواجهه با گرمای تابستانی، بهترین پنکه مه پاش یا آبی است. در این مقاله از نکات مهم برای خرید پنکه مه پاش برایتان می گوییم. خرید پنکه مه پاش در تابستان بسیار مفید است. این سیستم های خنک کننده، با نصب و استفاده صحیح، قادر به کاهش دمای هوا تا -1 درجه سانتی گراد خواهد بود. استفاده از پنکه مه پاش به دلیل ایجاد هوای خنک و تازه در فضاهای باز مثل حیاط خانه یا تراس رستوران ها آرامش بیشتری را برای افراد فراهم می کند. علاوه بر این، پنکه مه پاش به عنوان یک راه حل اقتصادی و مناسب، مصرف انرژی کمتری را نسبت به سیستم های خنک کننده دیگر به همراه دارد.

پنکه مه پاش چیست؟

خرید پنکه مه پاش مستلزم این است که درباره عملکرد و ساختار آن اطلاعاتی داشته باشید و بدانید پنکه مه پاش چیست و چطور کار می کند؟ این نوع از پنکه ها بنا به اصل تبخیر کار می کنند. یعنی مخزنی در دستگاه وجود دارد که با روشن کردن وسیله، آب تمیز پمپاژ و به سمت محیط پرتاب می کند. پنکه مه پاش یا رطوبت ساز، یک تکنولوژی جدید برای خنک کردن فضاهای باز به شما می رود که در ایران نیز در حال استفاده است و به صورت گسترده در رستوران ها و کافه ها مشاهده می شود. قبل از آن، کولرهای آبی یا گازی و پنکه های معمولی به عنوان دستگاه های تهویه هوا شناخته می شدند.

اما این دستگاه ها در فضاهای بسته عملکرد بهتری داشتند و در فضای باز نامناسب بودند. به همین دلیل پنکه های مه پاش به عنوان جایگزین مناسب برای کولرها طراحی شدند و در فضای باز عملکرد عالی را ارائه کردند. این پنکه ها به یک مخزن آب متصل هستند و با ایجاد مه، هوا را خنک و مطبوع می کنند.

در واقع، نازل یا شلنگ هایی در پنکه موجود است که آّب را با فشار بالا از مخزن پنکه آبی دریافت و به بیرون می پاشد. گردش هوا با چرخیدن پره های پنکه در همراهی با پاشیدن آب به محیط، فضا را خنک تر و دل چسب تر می کند. اگر چه قیمت پنکه مه پاش در مقایسه با کولرهای دیگر بیشتر است، اما با یک بار پرداخت هزینه خرید، از هزینه های بعدی رهایی خواهید یافت. کولر صنعتی در نوع آبی و گازی مصرف برق و آب بالایی دارند که تاثیر مستقیمی در هزینه ماهیانه دارد. اما پنکه مه ساز با مصرف کمترین مقدار برق و آب، فضای کاملا خنک و دلپذیری را ارائه می دهد. بدین ترتیب، می توان آن را بهترین انتخاب برای خنک کردن فضای باز معرفی کرد.

مقاله: پنکه مه پاش

راهنمای خرید پنکه مه پاش

انواع پنکه مه پاش در بازار ایران

با یک جستجوی ساده متوجه می شوید که این نوع تجهیزات انواع مختلفی دارند و می توانیم برای خرید هر کدام از آنها اقدام کنیم. اما پیشنهاد ما خرید پنکه مه پاش است که برند بسیار معتبری است و محصولات با کیفیتی را به مشتریان ارائه می کند.

پنکه زمینی آبی

پنکه با استفاده از سیستم میست حالت گریز از مرکز عمل می کند. ظرفیت سیستم میست آن هم بر اساس تنظیمات شیر مخزن آب قابل تنظیم بوده و مخزن آب این پنکه دارای ظرفیت 40 لیتر است. مخزن از جنس پلاستیک نشکن ساخته شده است.

پنکه آبی زمینی توانایی کاهش درجه حرارت را دارد و میزان کاهش درجه حرارت آن تا 84 درجه سانتی گراد است. اندازه قطرات آبی که از پنکه پاشیده می شود، حدود 20 میکرومتر است. پنکه قادر به پوشش فضایی به مساحت 200 متر مربع است. قدرت پرتاب آب این پنکه 8/5 متر بوده و قطر پروانه آن 26 اینچ(650 میلی متر) است. ارتفاع پنکه قابل تنظیم خواهد بود و بین 2 تا 1.7 متر قابلیت تغییر دارد. سرعت پنکه هم در 3 سطح قابل تنظیم است.

در نهایت این پنکه قادر به تغییر زاویه عمودی به بالا و پایین تا 30 درجه و چرخش به طرفین تا 90 درجه است. ولتاژ مورد نیاز برای عملکرد مناسب پنکه 220 ولت بوده و جریان هوای تولید شده توسط آن بین 7000 تا 5000 سی ام بی بر ساعت است.

پنکه صنعتی 75 دیواری

دومین موردی که در این راهنمای خرید پنکه مه ساز به شما معرفی می کنیم، پنکه صنعتی 75 دیواری است. این پنکه دارای قطر پروانه ای به اندازه 75 سانتی متر است و سرعت آن قابل تنظیم خواهد بود. در واقع با توجه به نیاز خودتان می توانید بین 3 نوع سرعت مختلف یکی را انتخاب کنید. همچنین، امکان تغییر زاویه عمودی پنکه نیز وجود دارد و می توانید آن را به حدود 30 درجه به بالا و پایین تغییر دهید.

علاوه بر این، پنکه صنعتی دیواری قابلیت چرخش 90 درجه به طرفین را هم دارد و به شما امکان می دهد جریان هوا را به سمت دلخواه خود هدایت کنید. ولتاژ مورد نیاز برای عملکرد این پنکه 220 ولت است و توان مصرفی آن بین 195 تا 250 وات متغیر خواهد بود.

پنکه آبی دیواری

پنکه آبی دیواری با سیستم میست حالت گریز از مرکز کار می کند. این پنکه قابلیت تنظیم ظرفیت سیستم میست خود را توسط یک شیر آب ارائه می کند. مخزن آب آن دارای ظرفیت 8 لیتر است و از یک مخزن پلاستیکی با شناور برخوردار است که میزان کاهش درجه حرارت را بین 4-8 درجه سانتیگراد تنظیم می کند. این پنکه قطرات آبی به اندازه 20 میکرومتر تولید می نماید.

نکته مهمی که در خرید پنکه مه ساز دیواری باید به آن اشاره کنیم این است که محصول مورد نظر قادر به پوشش فضایی به مساحت 200 متر مربع است و قدرت پرتاب هوای آن برابر با 8 متر است. قطر پروانه آن هم 26 اینچ(650 میلی متر) است و به طور مشخص بر روی دیوار نصب می شود. سرعت این پنکه هم قابل تنظیم است و در سه سطح مختلف عمل می کند.

پنکه دیواری قادر به تغییر زاویه عمودی به بالا و پایین تا 30 درجه و چرخش به طرفین تا 90 درجه است. ولتاژ مورد نیاز برای اجرای این پنکه 220 ولت بوده و جریان هوای تولید شده توسط آن بین 5000 تا 7000 کیوبیک متر بر ساعت عنوان شده است.

راهنمای خرید پنکه مه پاش و آبی

اگر قصد خرید پنکه مه پاش دارید، خوب است که به موارد زیر هم در فرایند خرید دقت داشته باشید:

 • مدل پنکه آبی
 • میزان مصرف انرژی
 • ظرفیت مخزن پنکه آبی
 • تنظیمات سرعت
 • وسایل و تجهیزات جانبی پنکه آبی

راهنمای خرید پنکه مه پاش

مقاله: پنکه صنعتی و انواع آن 

مدل پنکه آبی

پنکه آبی دارای انواع مختلفی هستند. بنا به مکانی که قرار است در آن از پنکه استفاده کنید، به سراغ یکی از موارد زیر بروید:

 • پنکه آبی ایستاده که مناسب محیط های بزرگ تر است.
 • پنکه مه پاش دیواری هم برای نصب روی دیوار و برای محیط هایی با کمبود جا مناسب است.
 • پنکه آبی قابل حمل که مناسب کسانی است که از وسیله در مکانی مشخص بهره نمی برند.
 • پنکه دستی هم ابعاد کوچک تری دارد و برای حمل و خنک سازی در ابعاد بسیار اندک مناسب است.

پنکه مه پاش یا همان پنکه رطوبت ساز، با استفاده از یک مخزن آب و پره های چرخان خود، به منظور خنک کردن و ایجاد رطوبت در محیط عمل می کند. جالب است بدانید که عملکرد آن شبیه به عملکرد طبیعی بدن برای خنک سازی است. به این طریق که ابتدا، پنکه روشن و موتور دستگاه فعال می شود.

آب موجود در مخزن، از طریق کانال های خاص به پشت صفحه پره ها هدایت می شود. در این مرحله، نازل مه پاش بسیار کوچکی وجود دارند که به عنوان سازنده مه یا قطرات ریز آب عمل می کنند. این قطرات آب به صورت پراکنده از پره ها خارج شده و توسط حرکت پره ها در فضا منتشر می شوند.

با توجه به هر آنچه که در راهنمای خرید پنکه مه پاش گفته ایم متوجه می شوید که پنکه رطوبت ساز با پرتاب قطرات آب در محیط، باعث خنک شدن هوا و افزایش رطوبت در اطراف می شود. قدرت پنکه و توان آن هم تعیین کننده میزان پاشش قطرات آب است. بنابراین، برای خنک کردن محیط های بزرگ، باید پنکه با قدرت بیشتری خریداری شود.

مصرف انرژی

مصرف انرژی برق در پنکه آبی یک چهارم کولر گازی است. بنابراین، اگر این موضوع برایتان اهمیت دارد که البته بسیار مهم است و باید برای همه مهم باشد، به خرید پنکه مه پاش فکر کنید.

نصب و نگهداری این دست از پنکه ها هم هزینه زیادی ندارد و برای همین، خریدشان در انواع انرژی باعث صرفه جویی می شود. قیمت این پنکه ها هم پایین تر از وسایل سرمایشی مانند کولر گازی است.

ظرفیت مخزن

در زمان خرید پنکه مه پاش به ظرفیت مخزن توجه ویژه ای داشته باشید. بنا به اینکه محیط مورد نظرتان چه مساحتی دارد، پنکه ای با مخزن مناسب بخرید. برای مثال، برخی از این محصولات دارای مخزن با ظرفیت 8 لیتر هستند.

اگر مخزن چنین پنکه ای را پر کنید در حدود 4 ساعت به طور مداوم کار می کند و خاموش نمی شود. بهتر است که هر 2 ساعت، نیم نگاهی به میزان پر یا خالی بودن مخزن پنکه داشته باشید و در صورت نیاز، آن را پر کنید.

 

تنظیمات سرعت

باید ببینید که محصول انتخابی تان دارای چه تنظیمات سرعتی است. شاید درجه بندی خنک سازی پنکه محدود است. در این صورت، حق انتخاب ضعیفی برای تهویه محیط خواهید داشت.

بهتر است به سراغ خرید پنکه آبی مناسبی بروید که به شما در انتخاب درجه و سرعت گردش وسیله و خنک سازی محیط، آزادی عمل بیشتر می دهد.

وسایل و تجهیزات جانبی

در خرید پنکه مه پاش نگاهی به وسایل و تجهیزات جانبی هم داشته باشید. برخی از محصولات دارای امکانات زیاد تری هستند و رفاه بیشتری برایتان رقم می زنند. برای مثال، دارای گزینه های تکمیلی و جانبی زیر هستند:

 • مجهز به دفع کننده حشرات
 • کنترل از راه دور
 • نبولایزر
 • تایمر
مزایای خرید پنکه مه پاش

پنکه های مه پاش قابلیت جا به جایی آسان دارند و در هر مکانی مورد استفاده قرار می گیرند. آنها برای فضاهای کوچک داخلی و فضاهای باز مناسب هستند و باعث تامین رطوبت محیط و خنک کردن آن می شوند. پنکه های مه پاش بی صدا عمل می کنند و رطوبت مورد نیاز ما را به راحتی تامین خواهند کرد.

همچنین، آنها مصرف انرژی و آب کمی دارند، نصب و استفاده شان آسان است و هزینه نگهداری این تجهیزات کم است. به علاوه، پنکه های مه پاش همزمان با خنک سازی، تهویه هوا نیز انجام می دهند و رایحه های نامطبوع را از محیط خذف می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *